RETKI: Gustavsvärn Jooga 3 _ 8.-10.8.2025

RETKIKOHDE: GUSTAVSVÄRN JOOGARETKI 3

 

Ajankohta: 8.-10.8.2025

Lähtö: 8.8. klo 18 Hangon itäsatama

Paluu: 10.8. n. klo 13 Gustavsvärnistä

Retkenvetäjät: joogaopettajat Kaisa Piirainen ja Niina Rönty

Hinta: 180 eur, sisältää venekuljetukset, ruokailut Gustussa, joogatunnit, majoituksen ja saunan

Osallistujamäärä: 10 hlöä

 

Retkiesittely: Tervetuloa nauttimaan lempeästä joogasta ja Gustun ihanasta merellisestä tunnelmasta. Viikonloppuun sisältyy 4 h tuntia ohjattua joogaa, paljon vapaa-aikaa, yhteisiin toimiin osallistumista ja saunomista. Joogaharjoitukset sopivat kaikille, olitpa vasta-alkaja tai jo pidempään joogaa harrastanut ikään, kokoon, kuntoon tai trikoisiin katsomatta. Yövymme yhteismajoituksessa sumusireeninhoitajan talon vintillä. Retki ei ole esteetön ja vaihteleva maasto edellyttää normaalia liikuntakykyä

 

Joogaharjoitukset pidetään tunnelmallisella vintillä tai laiturilla aaltojen liplatuksen säestämänä. Kaisa ja Niina ohjaavat lempeää hathaa, yin-joogaa sekä restoratiivista joogaa. Harjoitukset voidaan muokata kaikille sopiviksi. Jos sinulla on joogaharjoitusta mahdollisesti haittaavaa fyysinen vaiva, voit halutessasi olla yhteydessä Kaisaan tai Niinaan jo ennen leiriä. Molemmat ovat koulutettuja joogaopettajia.

 

Kaikki leirin askareet hoidamme yhteistyössä talkoohengessä. Viikonlopun aikana mm. teemme ruokaa, tiskaamme, kannamme vettä ja lämmitämme saunaa sekä teemme loppusiivouksen. Askareiden lomassa sinulle jää varmasti riittävästi vapaa-aikaa, jolloin voit vaikka nukkua päiväunet, istua kallioilla, uida, lukea tai vain oleskella. Joogaharjoituksiinkin voit osallistua sen mukaan, mikä sinusta tuntuu hyvältä.

 

Gustavsvärn on Hangon sataman edustalla sijaitseva linnoitussaari, jonka historia ulottuu 1700-luvulle asti. Saarella on sijainnut bastionityyppinen linnoitus, jonka tarkoitus oli suojata rannikkoa vihollisen hyökkäyksiltä. Yöpyminen Gustavsvärnissä Sumusireeninhoitajan talon ullakolla on kuin nukkuisi linnunpesässä. Kesäyön hämyssä ennen nukahtamista toisesta ikkunasta pilkottaa Hangon kaupungin ja satamamajakan valot, toisesta ikkunasta tuikkii Russarön majakan valo, ja rantakallioon loiskivat meren aallot tuudittavat rauhoittavalla kohinalla rauhaisaan uneen.

 

Lämpimästi tervetuloa joogaretkelle!


Saat vahvistuksen paikasta retkellä noin viikon kuluessa ilmoittautumisestasi.

Ilmoittautumismaksu 50 eur maksetaan viikon kuluessa paikan vahvistamisesta. Ilmoittautumismaksu vähennetään retkimaksun loppusummasta.


Peruutusehdot: Ilmoittautumismaksua ei palauteta retkeläisen peruuttaessa osallistumisensa. Retkimaksun loppuosa palautetaan ainoastaan, jos osallistuminen peruuntuu sairastumisen vuoksi. Retki voidaan järjestää vain riittävän osallistujamäärän tullessa täyteen. Jos retkeä ei voida toteuttaa, palautetaan maksut kokonaisuudessaan.

Ruoka retkillä on itsetehtyä, tavallista kotiruokaa, myös kasvisvaihtoehto on saatavilla. Allergiat huomioidaan. Erikoisruokavalioita emme valitettavasti pysty huomioimaan tilojen, ajan ja osaamisen rajallisuuden vuoksi. Erikoisruokavalioita noudattavien tulee ottaa retkelle mukaan ruuanlaitossaan tarvittavat erikoisvalmisteet. Kohteessa on mahdollisuus myös omatoimiseen ruuanlaittoon.

(tilastointia varten)

Jos et voi tarjota kyytiä, jätä tämä kohta tyhjäksi, kiitos. Kaikki kyytitarjoukset listataan retkikirjeeseen.

Huom! Jos tarjoat kimppakyytiä, et voi vastata tähän "Ei".



Kiitos!


Rekisteriseloste
Powered by Nettilomake.fi